oneri

canli-yayin

 26 Mayıs 2017, Cuma  04:45:01

40. GÜZELYURT PORTAKAL FESTİVALİ BASIN BÜLTENİ (20 Haziran 2017 Salı)

KKTC'nin en büyük Festivali başlıyor...

40. Güzelyurt Portakal Festivali, 30 Haziran - 09 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

43 ton portakalla 20 bin portakal suyunun halka ücretsiz olarak dağıtılacağı festival kapsamında kan bağış kampanyası da düzenlenecek.

10 gün sürecek festivalde, hem ülkeden hem de Türkiye'den sanatçılar konser verecek.

Yarışmaların, çocuk şenliklerinin, indirimli alışveriş günlerinin, kültürel gösterilerin, golf, tavla, futbol, satranç gibi sportif etkinliklerde turnuvaların da olacağı festival kapsamında Güzelyurtlu kadınlar podyuma çıkarak abiye kıyafetlerini de sergileyecek.

30 Haziran Cuma günü saat 19.0'0da kent merkezindeki kortej yürüyüşüyle başlayacak 40ncı Güzelyurt Portakal Festivali, 09 Temmuz Pazar akşamı final konseri ve gösterileriyle tamamlanacak.

Ana sponsorluğunu KKTC Telsim Vodafone'un üstlendiği festivalin detayları bugün Kıbrıs Türk Belediyeler Birliğinden düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

Toplantıda geçtiğimiz yıl 230 bin kişinin ziyaret ettiği festivalin bu yılki hedefinin 250 bin olduğu da vurgulandı.

ÖZÇINAR: ÖNEMLİ OLAN KENT BİLİNCİYLE BÜYÜYEBİLMEK, GÜZELYURTU İLGİ ODAĞI HALİNE GETİRMEK

Basın toplantısında ilk sözü alan Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Güzelyurt Belediyesinin festival geleneğini aralıksız sürdürme kararlılığıyla yola devam ediyoruz. Önemli olan kent bilinciyle büyüyebilmek, Güzelyurtu ilgi odağı haline getirmektir. Halkımızı, festivalimizde görmek istiyoruz dedi.

Bu yıl ilk kez yapılan düzenlemelerden de söz eden Özçınar, Festivalde bir gün tamamen kardeş belediyemiz olan İstanbul Beşiktaş Belediyesine ait olacak. Beşiktaş ilçesi kendine özgü bir organizasyonda bulunacak. Bu bize organizasyonda zenginlik ve gelişim sağlayacak. Bugün Beşiktaş bizde varsa, yarın biz de Beşiktaşta olacağız. Tanıtım için böyle bir hedefle yolumuza devam ediyoruz ifadesine yer verdi.

Halktan, festival alanının şehir merkeziyle bütünleşmesi konusunda bir talep geldiğini de aktaran Özçınar, bu kapsamdaki düzenlemeden de söz etti.

Piyango bileti formatının indirim şöleni piyangosuna dönüştürüldüğünü kaydeden Özçınar, Güzelyurttaki mağazalardan alışveriş yapanlara belediye standlarından bilet verileceğini, kapanış akşamı ise yüzlerce hediye dağıtılacağını belirtti.

Konuşmasında, Güzelyurtta son yıllarda önemli atılımların olduğunu da ifade eden Özçınar, bu yıl yeni bir üniversiteyle tanıştıklarını söyledi, Bölgemiz 3 üniversitenin ortasında yer alan bir nokta haline gelecek. Yatırımlar her geçen gün artıyor şeklinde konuştu.

SU KONUSU

Suyun ülke gündeminde olmaya devam ettiğini söyleyen Mahmut Özçınar, suyun Güzelyurt için de gereklilik olduğunu vurguladı.

Sulama suyunun Güzelyurta taşınması beklentimiz her geçen gün artıyor diyen Mahmut Özçınar, İnanıyorum ki gerek KKTC hükümeti gerekse TC hükümeti bu konuda daha süratli hareket ederek narenciye sektöründeki gelişime de katkı koyacak. Projenin hayat bulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Festival boyunca bu talebimiz sürekli gündemde olacak şeklinde konuştu.

ALDAĞ: SOĞUK HAVA DEPOLARINDA 43 TON PORTAKAL VAR...FESTİVAL BOYUNCA 20 BİN ŞİŞE ÜCRETSİZ PORTAKAL SUYUNUN DAĞITILMASI HEDEF

Festival Komitesi Başkanı ve Güzelyurt Belediyesi Müdürü Süleyman Aldağ, basın toplantısında söz alarak festivalin bir de görünmeyen yüzü olduğunu söyledi, bunlardan bahsedeceğini kaydetti.

Aldağ, soğuk hava depolarında 43 ton portakal olduğunu dile getirerek, portakalların hem tanıtımda hem de festival süresince ücretsiz dağıtılacağını kaydetti; 20 bin şişe portakal suyunun da ücretsiz dağıtılmasını hedeflediklerini aktardı.

Aldağ, Festivalin benimsediğimiz bir diğer yönü yaklaşık 150-200 üniversite öğrencisine part time iş imkanı sağlayacak olmamızdır dedi.

Bölgede bin 500 yaşlı kadın olduğunu, onları festivalde eşleriyle birlikte ağırlayacaklarını da kaydeden Aldağ, sanatçı ağırlıklı 600 kişinin festival sahnelerinde görev alacağını söyledi, kardeş şehirlerden gelenlerin ve diğer misafirlerin sayısının 312 kişi olduğunu belirtti.

Aldağ, 30-40 bin adet festival dergisi dağıtılacak. Bu sanırım Kıbrıs ölçeğine göre bir rekor dedi.

ESENDAĞLI

Ana sponsorluğunu üstelenen KKTC Telsim Vodafone adına konuşan Kurumsal Satış Müdürü Sevim Beşok Esendağlı, festivale 3üncü kez katıldıklarını söyleyerek, Ada genlinde yankı uyandıran böyle bir organizasyonda bulunmaktan gurur duyuyoruz dedi.